Polski Związek Tenisowy podjął działania w celu podniesienia poziomu szkolenia i doszkalania trenerów i instruktorów w Polsce. Ideą tego Programu jest podniesienie statusu trenera i instruktora oraz zachęcenie wszystkich szkoleniowców do ciągłego i systematycznego podnoszenia wiedzy i umiejętności poprzez zdobywanie kolejnych stopni trenerskich i instruktorskich na kursach, uczestnictwo w konferencjach i warsztatach szkoleniowych oraz samodoskonalenie.

Program ten poprzez wydanie licencji przez PZT pokaże tych trenerów, którzy osiągają widoczne i znaczące efekty szkoleniowe w tenisie i określą jego wartość. Wymogiem licencyjnym jest posiadanie stopnia instruktora, bądź trenera w tenisie oraz uzyskanie odpowiedniej liczby punktów w czterech kryteriach, takich jak sprawowane funkcje, praca z zawodnikami - czyli efektywność sportowo-szkoleniowa i wychowawcza, doskonalenie własne i specjalistyczne publikacje tenisowe. Korzyści wypływające z posiadania licencji to przede wszystkim integracja środowiska trenerskiego. Polski Związek Tenisowy będzie promować oraz wspierać szkoleniowców z licencjami, którzy powinni mieć pierwszeństwo w zatrudnieniu w klubach licencjonowanych przez PZT. Tylko ci trenerzy będą mieli możliwość pracy w PZT, w teamach PZT oraz z zawodnikami.
Licencja pomoże rodzicom i zawodnikom określić, z którym trenerem warto rozpocząć treningi w danym środowisku tenisowym, czy też którego wybrać w celu dalszej profesjonalnej kontynuacji szkolenia tenisowego. Na kortach można spotkać bowiem pseudo szkoleniowców, którzy nie posiadają żadnych uprawnień szkoleniowych, o licencji PZT już nie wspominając.
Pierwszym licencjonowanym instruktorem w Piotrkowie Tryb., który uzyskał licencję PZT jest Wiesław Kozica TUKS Kozica Piotrków Tryb. Nr licencji 109.