Pierwszy turniej o Puchar Bohdana Tomaszewskiego odbył się w 1968 roku na kortach warszawskiej Agrykoli. Z upływem czasu zyskiwał coraz większą renomę i popularność, o czym świadczy wpisanie "Tomaszewski Cup by Microsoft" do kalendarza Europejskiej Federacji Tenisowej. W tym sezonie turniej rozgrywany był już po raz 41, a wystartowało w nim 64 chłopców i 49 dziewcząt z 15 państw, w tym reprezentujących m.in. USA, Australię i RPA. Wśród dotychczasowych singlowych zwycięzców są między innymi siostry Radwańskie, Marta Domachowska, Magdalena Grzybowska czy Marcin Matkowski.

15-letni Maciek Smoła, wychowanek naszego klubu, a reprezentujący od tego sezonu barwy AZS-u Poznań, spisał się w tegorocznej edycji turnieju na kortach Warszawianki wspaniale dochodząc do ćwierćfinału singla i wygrywając debla.

W singlu, rozstawiony z nr 8 Maciek, w I rundzie pokonał 6/4,6/2 Polaka Macieja Braciszewicza, a w II 7/5,6/2 także reprezentanta naszego kraju Tomasza Sołtykę. W ćwierćfinale uległ niestety w trzech setach 4/6,6/4,3/6 nr 10 reprezentantowi Słowacji Erikovi Opalkovi.

W deblu Maciek grając ze swym stałym partnerem Maciejem Romanowiczem WTS DeSki Warszawa spisał się rewelacyjnie pokonując wszystkich swoich rywali. Z sumą rankingów 405, jako rozstawieni z nr 2 turniej rozpoczęli turniej od wolnego losu. Krocząc do finału napotykali jedynie na polskie pary. W II rundzie pokonali 6/1,6/4 Patryka Janika i Piotra Gryńkowskiego, w ćwierćfinale 6/4,6/1 Piotra Barańskiego i Jacka Jakubskiego, a w półfinale 6/1,6/3 Marcina Grzesińskiego i Piotra Lutkowskiego. Do finałowego pojedynku jednak nie doszło, bowiem para niemiecko-polska Kevin Kaczyński - Arkadiusz Kocyła nie przystąpiła do meczu. Tak więc w niecodzienny sposób para Smoła - Romanowicz zwyciężyła w deblu w 41 edycji "Tomaszewski Cup by Microsoft".

W finale singla kadetek, gdy Polka Joanna Nalborska prowadziła z najwyżej rozstawioną w imprezie Rosjanką Anastazją Kiryłową 6:3 i 4:0, jej rywalka skreczowała z powodu kontuzji. Natomiast w decydującym pojedynku kadetów Litwin Arturs Kazijevs (nr 1) pokonał 7:5, 6:3 Niemca Alberta-Heinricha Wagnera (4).

Maciek Smoła, prócz wspaniałych występów w międzynarodowych turniejach ETA do lat 14 i 16 i ITF do lat 18, zdobył dotychczas w swej karierze 8 medali mistrzostw Polski i 6 medali mistrzostw Polski UKS. Szczegółowe informacje dotyczące jego dorobku medalowego i pozostałych naszych reprezentantów można znaleźć na naszej stronie internetowej w linku Mistrzostwa Polski.