W piątkowy wieczór 16 września 2022 na dziedzińcu poznańskiego Hotelu Liberte 33 z inicjatywy Polskiego Związku Tenisowego odbyła się wyjątkowa uroczystość z okazji 20-lecia Talentiady. W gronie wyróżnionych wyjątkowymi odznakami i pamiątkowymi medalami z terenu całej Polski znalazło się 24 trenerów, twórców i organizatorów Tenisowej Talentiady. Jedynym zaproszonym i zarazem wyróżnionym reprezentantem województwa łódzkiego za wkład w rozwój Programu Tenisowa Talentiada podczas tej uroczystości był piotrkowski trener TUKS Kozica - Wiesław Kozica.

Drużyny TUKS Kozica Piotrków Tryb. 7 lat z rzędu (2006-2011) uczestniczyły w finałach centralnych w.w. rywalizacji zdobywając raz tytuł mistrzowski i złoty medal i raz medal brązowy.

W 19 dotychczasowych edycjach aż 9-krotnie triumfował AZS Poznań, dwukrotnie MUKS Gemik Kielce oraz KKS Włókniarz Kalisz i po jednym zwyciestwie mają: KT Return Radom, który wygrał pierwszą Talentiadę i uczestniczył obok AZS-u Poznań we wszystkich edycjach oraz UKS Rakiety 26 Bydgoszcz, ST Tie-Break Warszawa, TUKS Kozica Piotrków Trybunalski, ATAK Łódź i AG Tenis Chorzowska Radom.

Czym jest Talentiada?

To drużynowe zawody dla dzieci do lat 10, które skierowne są na wszechstronny rozwój zawodnika. W zawodach startują 6-osobowe zespoły. W składzie podstawowym jest 2 chłopców i 2 dziewczynki oraz rezerwowi, 1 chłopiec i 1 dziewczynka. Rywalizacja prowadzona jest w czterech grupach konkurencji: konkurencje sprawnościowe, mini gry drużynowe, gry paratenisowe i gry mini tenisowe.

A co sądzi sam wyróżniony honorowym medalem i odznaką - Wiesław Kozica o takiej formie rywalizacji?

"Talentiada, to niewątpliwie wspaniała forma rywalizacji dzieci do lat 10, nieco odmienna od samego stricte tenisa, która z tego względu, że drużynowa, bardzo integruje młodych tenisistów, a nawet ich rodziców. U samych dzieciaków uczestniczących w treningach, a potem w samej rywalizacji turniejowej na etapie wojewódzkim, półfinałów i finału centralnego instalują się u nich wspaniałe więzi. Tu jeden stoi za drugim, jeden drugiego motywuje, kibicuje mu, rodzi się wspaniały team. Z psychologicznego punktu widzenia Talentiada rozwija takie sfery psychiki młodego człowieka, których sam tenis, jako sport indywidualny nie rozwinie. To także wspaniała ogólnorozwojówka dla tenisa. Podczas treningów konkurencji sprawnościowych, gier drużynowych rozwijają się wspaniale wszystkie cechy motoryczne.

Trudno przy tej okazji nie wspomnieć, że reprezentacja TUKS Kozica Piotrków Tryb. siedmiokrotnie z rzędu uczestniczyła w centralnym finale Talentiady, aż w 2011 roku, po wcześniejszym brązowym medalu (2009 Solec Warszawa), dopięliśmy swego i triumfowaliśmy w centralnym finale we Wrocławiu.

Nie ukrywam, że byliśmy wtedy bardzo dumni i usatysfakcjonowani z mistrzostwa i złotego medalu, bowiem perfekcyjne opanowanie 23 konkurencji i bycie najlepszym wśród ponad 100 drużyn w Polsce, poparte i podbudowane było ciężką, konsekwentną pracą treningową. Niejednokrotnie z zawodnikami i ich rodzicami bardzo miło to wspominamy i przy różnych okazjach wracamy do tych chwil, które mamy uwiecznione na zdjęciach i filmach."

W szczególny sposób, bowiem pamiątkowe medale wręczały dzieci, czyli uczestnicy tegorocznego finału Talentiady, wyróżniono następujące osoby: Agnieszka Dziedzic, Jacek Zieliński i Tomasz Szefke, jako twórcy Talentiady, Jacek Muzolf, Jan Błaszczyk, Magdalena Szozda, Paweł Marciszewski, Sebastian Kromolnicki, Wiesław Kozica, Urszula Data, Marta Kurzacz, Tomasz Matuszewski, Mirosław Skrzypczyński, Dariusz Łukaszewski, Ewelina Sterczewska, Henryk Gawlak, Magdalena Zielińska-Król, Dariusz Buza, Adam Królak, Wojciech Andrzejewski, Jan Pajor, Agnieszka Babicka, Krzysztof Walter i Jacek Multan.