Od 1987 roku, w rok po Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży rozegranej w tenisie w „Trybunalskim Grodzie”, rozpoczęto na kortach piotrkowskiego OSiR-u rywalizację tenisistów w kategoriach młodzieżowych pod nazwą Mistrzostwa Województwa Piotrkowskiego. Po nowym podziale administracyjnym kraju, kiedy zlikwidowano woj. piotrkowskie nazwę imprezy od 1999 roku przemianowano na Tenisowe Mistrzostwa Ziemi Piotrkowskiej. Ta duża impreza, którą wpierw rozgrywano w dwóch lub trzech zaledwie kategoriach, rozrosła się i rozgrywana jest nawet od biedronek do lat 8, aż do juniorów do lat 18, zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców. Prawo startu zgodnie z 35-letnią już tradycją mają w mistrzostwach zawodnicy zrzeszeni i niezrzeszeni w klubach, zameldowani na terenie byłego województwa piotrkowskiego oraz ci, którzy reprezentują oficjalnie klub leżący na terenie tegoż byłego województwa.

Organizatorami tej imprezy w Piotrkowie Trybunalskim byli w początkowej fazie kolejno: ZW SZS, OSiR, PST „Slajs”, TUKS „Australian”, a obecnie organizacją od lat zajmuje się dynamicznie działający w województwie łódzkim i na arenie ogólnopolskiej - TUKS „Kozica” Piotrków Tryb.       

Rozegrano już 34 edycje mistrzostw. Nie odbyły się one jedynie w 1988 roku, nie znajdując organizatora. W roku 2005 pozyskano patronat, którym mistrzostwa objął Poseł na Sejm RP - Bogdan Bujak. W 2006 i 2007 chęciami takimi otoczył mistrzostwa inny Poseł na Sejm RP - Artur Ostrowski. Od 2010-2012 roku natomiast mistrzostwom patronował redaktor naczelny tygodnika „Ziemia Piotrkowska” – Stanisław Stępień. Nie ukrywamy, że chęć patronowania nad mistrzostwami 2010-2012, sama w sobie, jak i zbieżność nazewnictwa tytułu tygodnika z nazwą mistrzostw była tutaj zdecydowanie trafna. Ale po trzech latach patronat „ZP” zakończył się, a szkoda. W ciągu tych 34 edycji dla najlepszych rozdano już 940 medali!

Medalowa klasyfikacja indywidualna prowadzona skrupulatnie od 35 lat przez sędziego PZT - Wiesława Kozicę zawiera już 307 nazwisk, z czego ponad 60% z nich to byli, bądź obecni zawodnicy TUKS Kozica. W tym sezonie do klasyfikacji przybyło aż 16 nowych zawodników i zawodniczek, którzy zadebiutowali w imprezie. Nic nie zmieniło się jednak w samej, ścisłej czołówce mega-klasyfikacji medalowej, pozostała ona niezmienna. W ubiegłym sezonie Miłosz Renkiel „przesunął” w dół na 11 miejsce Adama Majchrzaka, co spowodowało, że pierwsza dziesiątka sklasyfikowanych zawodników, to wychowankowie trenera Wiesława Kozicy!

Wielu ze sklasyfikowanych tutaj, to liczący się w polskim tenisie zawodnicy, wielokrotni medaliści mistrzostw Polski, mistrzostw Europy, a nawet uczestnicy juniorskich i seniorskich turniejów wielkoszlemowych! Czołową dziesiątkę stanowią więc już od tego sezonu zawodnicy, do niedawna czołowego klubu w Polsce - TUKS Kozica Piotrków Tryb. Na pierwszym, zaszczytnym miejscu z dorobkiem 21 medali TMZP plasuje się utytułowany, piotrkowski tenisista, 8-krotny medalista mistrzostw Polski, obecnie student 5 roku stołecznej Wyższej Szkoły Edukacja w Sporcie i trener w WTA Warszawa - Paweł Kozica (ogółem w karierze 661 rozegranych turniejów!). Drugie miejsce zajmuje jego starszy brat, absolwent AWF Warszawa, trener w WTA Warszawa - Mariusz Kozica z 19 medalami. To 13-krotny medalista mistrzostw Polski, w tym czterokrotny mistrz Polski seniorów w Beach Tennisie oraz ćwierćfinalista mistrzostw Europy z San Marino, w tej odmianie tenisa plażowego (ogółem 469 rozegranych turniejów!). Na trzecim miejscu, obecnie już 19-letnia Wiktoria Molińska – 22 medale w MZP (10-krotna medalistka mistrzostw Polski), na miejscu czwartym Dominika Opala – 14 medali, a na piątym Karina Krawczyk – 16 medali – obie także medalistki mistrzostw Polski. Dziesiąte miejsce piastuje Maciej Smoła – 33-krotny medalista mistrzostw Polski. Z ciekawszych postaci pierwszej trzydziestki, na 19 Piotr Miller TUKS Kozica – 13-krotny medalista mistrzostw Polski (533 rozegrane turnieje!). Na 27 – Michał Sikorski wychowanek TUKS Kozica, zdobywca 30 medali mistrzostw Polski (brązowy medalista mistrzostw Europy w deblu do lat 14), na 29 miejscu bełchatowianin - Dawid Olejniczak, kiedyś klasyfikowany jeszcze w granicach 300 miejsca wśród seniorów w światowym rankingu ATP, wielokrotny mistrz Polski seniorów oraz uczestnik turnieju głównego Wimbledon 2008, obecnie komentator tenisa w stacji Eurosport. Na 44 miejscu w naszej klasyfikacji, były zawodnik TUKS Kozica Piotr Matuszewski, reprezentant Polski w Pucharze Davisa, uczestnik trzech juniorskich turniejów wielkoszlemowych 2016: Australian Open (ćwierćfinał debla), Roland Garros i Wimbledon, dalej na 68 była zawodniczka TUKS Kozica, startująca teraz w barwach Niemiec - Natalia Siedliska, na 110 Aleksandra Nadajewska, wychowanka TUKS Kozica i choć 21-krotna medalistka mistrzostw Polski, to bez złotego medalu w TMZP,  na 117 miejscu w klasyfikacji TMZP drugi z Polaków - 106 w światowym rankingu seniorskim ATP, zwycięzca juniorskiego US Open w deblu, zwycięzca Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w chińskim Nankin, reprezentant Polski w Pucharze Davisa, uczestnik seniorskich turniejów wielkoszlemowych - wychowanek TUKS Kozica – Kamil Majchrzak, a ciekawostką jest, że w naszym mega-rankingu wyprzedza go o 9 lat młodszy brat Adam, który jest obecnie 11, czyli o 106 miejsc wyżej…

Rozległość czasowa rozgrywania mistrzostw (1987-2021) spowodowała, że w tej mega klasyfikacji znajdują się zarówno zawodnicy, jak i ich ….rodzice, którzy także przed laty zdobywali medale. Takich przypadków zanotowaliśmy już siedem. Jest więc na pozycji 24  Julia Poterała, a daleko za nią na 220 jej tata Dariusz, na pozycji 47 Igor Sobczyk, a na 132 jego tata Bartłomiej, na pozycji 163 Izabela Gryszkiewicz, obecnie Stępień, a na 220 jej córka Hanna, i na tej samej pozycji 220, mając po jednym brązowym medalu Izabela Rejniak i jej tata Tomasz. Cztery lata temu do takich par dołączyli: Radosław Buchalski, który jest 88 z 1 złotym medalem i jego córka Iga, która wywalczyła trzy lata temu pierwszy swój brązowy medal i jest 220. W ubiegłym roku dołączył do klasyfikacji TMZP zwycięzca kategorii młodzików - Mikołaj Olejniczak ST Winner Piotrków (obecnie pozycja 50), a dlatego go wymieniamy, bo w klasyfikacji jest także jego mama Dominika Góra- Olejniczak na pozycji 142 z trzema medalami. W tym roku zadebiutował i srebrny medal mistrzostw do lat 10 zdobył Adam Wściubiak  ST Winner Piotrków ( miejsce 163),. ale ma kogo gonić, bo jego tata Maciej jest na pozycji 14 z dorobkiem 4 złotych i 2 srebrnych medali.

W klasyfikacji klubowej „wszechczasów" prowadzi zdecydowanie niedościgniony TUKS Kozica Piotrków Tryb. z dorobkiem 592 medali, w tym 162 złotych, 168 srebrne i 262 brązowych. Drugi jest TUKS Champions-Team z dorobkiem 149 medali, w tym 44 złote, 42 srebrne i 63 brązowe.

W TMZP, jak widać startują tenisiści wielkiego formatu, ale także i tacy, którzy stawiają swoje pierwsze turniejowe kroki na korcie. Mistrzostwa uczą, bawią, cieszą i dają satysfakcję.  Z dumą informujemy, że mają już one 35 letnią tradycję, a rywalizacja w nich na pewno wpływa na podniesienie umiejętności tenisowych zawodników z terenu, byłego woj. piotrkowskiego. Będziemy tę rywalizację kontynuować!

Szczegółową imienną i klubową klasyfikację medalową w całości można znaleźć na stronie internetowej: www.teniskozica.pl w linku: Mistrzostwa Ziemi Piotrkowskiej.