Tradycją stało się, że Letnie Mistrzostwa Województwa Łódzkiego w tenisie w najmłodszych kategoriach wiekowych odbywają się za sprawą TUKS Kozica corocznie w Piotrkowie Trybunalskim. Nie inaczej było i w tym roku, kiedy to do rywalizacji na piotrkowskich kortach OSiR-u w dn. 03-05.06.2023 o upragnione tytuły i puchary zgłosiło się, no i tu problem, zaledwie 10 odważnych do rywalizacji dziewcząt i 9 nie mniej odważnych chłopców do lat 12.

I przykro stwierdzić, ale jeśli szkolenie wyczynowe, decyzje "trenerów" i polityka startowa klubów województwa łódzkiego będą dalej zmierzały w nienależytym kierunku, to za dwa, trzy lata niestety, ale... nie będzie dla kogo organizować mistrzostw. Paradoksalnie, ale na całe szczęście, przyjęto półśrodek i zniesiono regulaminowy limit minimum 8 zawodników, by móc rozegrać turniej, który mógłby być zaliczany do rankingu, bo niedługo mistrzostwa naszego województwa będziemy niestety zaczynać od półfinałów, o deblach niestety nie wspominając!

A skąd taka, a nie inna sytuacja? Otóż ogólnie znane zalecanie wg PZT turniejowej, bezstresowej rywalizacji jedynie w swojej kategorii wiekowej, a nawet "przeciąganie" grania w turniejach do daty urodzenia jeszcze w niższej kategorii wiekowej, jest niestety błędne i pozorne, bo spowalnia postęp szkoleniowy. Spójrzmy geograficznie lekko na południe. Wzorem są w tym zakresie niewątpliwie właśnie nasi południowi sąsiedzi Czesi, gdzie na piłkę z przysłowiową "zieloną kropką" gra się wyłącznie do 9 lat!!! A 10-latki grają już normalną tenisową piłką. To fakt. Czesi mają tenis i to przez duże "T"! U nas dzięki wytycznym wybitnych szkoleniowców 11-latek pizga jeszcze w turniejach na "zieloną"(!), więc idąc wzorem tego, puszczajmy w turniejach skrzatów "młodszych" młodzików, w kadetach "młodszych" juniorów, a potem zadajmy sobie pytanie: skąd w turniejach wielkoszlemowych biorą się tacy, jak obecnie Świątek, Alcaraz, Rune, Auger-Aliassime lub Shapovalov, nie mówiąc już np. o takich tuzach, jak Boris Becker, który w wieku 17 lat wygrał seniorski Wimbledon czy Michael Chang w tym samym wieku Roland Garros! A w turniejach ETA (12-16) też tak jest? Odpowiedź jest krótka – NIE! Nikt nie bawi się w daty urodzenia, liczy się rocznik! Po cóż więc u nas taka "piaskownica"? Dumni jesteśmy z odkrywczych osiągnięć polskiej noblistki Marii Curie-Skłodowskiej w dziedzinie chemii, ale nie zmierzajmy, idąc tym wzorem, w kierunku wynalazku o europejskim bądź światowym wymiarze w dziedzinie tenisa, bo stan polskiego tenisa dzieci do lat 6-10 jest całkowicie, no powiedzmy delikatnie odmienny i wyjątkowy.

Żenującą konsekwencją tej sytuacji jest stan, że wśród dziewcząt Letnich Mistrzostw Województwa Łódzkiego 2023 do lat 12 nie zagrała żadna 10-latka(!), a wśród chłopców, całe szczęście, że wyłamało się wbrew "nowoczesnym", niestresującym wytycznym  programu Tenis10 czy PIT (Program Identyfikacji Talentów), trzech "zielonych" krasnali, by zagrać w turnieju o kategorię wiekową wyżej, bo punkty rangi 4 mistrzostw województwa (A,B,C) spadłyby jeszcze bardziej "na łeb", z braku 8 zawodników! A w konsekwencji np. halowych turniejów 2024, jak się stajesz skrzatem, to jak dostać się do OTK grupowego na 16 zawodników bez rankingu? No, czy ktoś ma to chęć wyjaśnić? Zapraszam.

Ale w konsekwencji cieszmy się tymi, którzy walczyli jednak o tytuły, puchary i medale LMWŁ 2023. Całe szczęście, że trenujecie, macie marzenia, pasję, chcecie osiągnąć coś wyjątkowego, coś innego, wyróżniającego w życiu, macie wspierających Was Rodziców, Trenerów, którzy poświęcają cenny czas i myślę, że w stosunku do właśnie upływającego czasu również trudno zdobyte na tę działalność przez Rodziców pieniądze, więc walczcie dalej w turniejach na korcie, które nie tylko dają satysfakcję z wygranych meczów, ale co ważniejsze kształtują w konsekwencji charakter na całe życie.

Pogoda tym razem sprzyjała, a kolejność uczestników tegorocznych mistrzostw w poszczególnych kategoriach była następująca:

SKRZATKI – SINGIEL

Turniej wśród 10 zawodniczek rozgrywano systemem grupowym z grą o miejsca. W konsekwencji tej trzydniowej rywalizacji grupowej kolejność skrzatek w singlu była następująca:

1-2 Natasza Kleszcz MKT Łódź – Laura Czajka MKT Łódź – 7/5,3/6,10/6

3-4 Idalia Chwiałkowska MKT Łódź - Hanna Grzywacz Eurotenis Łódź – v/o dla Chwiałkowskiej

5-6 Martyna Bronowska MKT Łódź - Karolina Wasiak ST Winner Piotrków Tryb. - 6/2,6/4

7-8 Lena Błaszczyk KT Start Łódź – Maja Kabzińska ST Winner Piotrków Tryb. - 6/2, 6/7(4),10/6

9-10 Alicja Adamczewska PKT Pabianice – Roland Margo TUKS Zduńska Wola – 6/3,6/3

SKRZATKI DEBEL:

W deblu medale zdobyły:

1. Idalia Chwiałkowska MKT Łódź - Laura Czajka MKT Łódź

2. Hanna Grzywacz Eurotenis Łódź - Natasza Kleszcz MKT Łódź

3-4.  Alicja Adamczewska PKT Pabianice – Roland Margo TUKS Zduńska Wola oraz Maja Kabzińska ST Winner Piotrków Tryb.- Karolina Wasiak ST Winner Piotrków Tryb.

SKRZATY – SINGIEL

Wśród 9 skrzatów turniej rozegrano systemem w grupach. Po rundzie zasadniczej i grach w grupach o miejsca kolejność była następująca:

1. Stanisław Łaskawiec - MKT Łódź

2. Bartosz Borowiec – PKT Pabianice

3. Tymo Jakóbczyk – MKT Łódź

4. Atrej Ludwikiewicz – MKT Łódź

5. Ksawery Szczerbowski – AZS Łódź

6. Bruno Socik – TUKS Kozica Piotrków Tryb.

7. Tymon Walczak – ST Winners J. Wolniak Łódź

8. Franciszek Gruchot – TUKS Zduńska Wola

9. Filip Nowicki – TUKS Zduńska Wola

SKRZATY DEBEL:

Kolejność medalistów była następująca:

1. Bartosz Borowiec – PKT Pabianice - Stanisław Łaskawiec - MKT Łódź

2. Tymo Jakóbczyk – MKT Łódź - Ksawery Szczerbowski – AZS Łódź

3-4. Bruno Socik – TUKS Kozica Piotrków Tryb. - Tymon Walczak – ST Winners J. Wolniak Łódź oraz Franciszek Gruchot – TUKS Zduńska Wola - Filip Nowicki – TUKS Zduńska Wola.

*** zdjęcia w materiale autorstwa p. Izabeli Chrabąszcz i TUKS Kozica.