Na największą, najbardziej prestiżową i bardzo oczekiwaną corocznie w polskim środowisku tenisowym mega-imprezę najmłodszych tenisistów, czyli 20. Ogólnopolski Festiwal Krasnali i Krasnalek do lat 10 – KOZICA CUP 2023, przyjechało do „Trybunalskiego Grodu” tym razem równo 100 młodych tenisistów. Tegoroczny turniej na piotrkowskich kortach rozegrano w dn. 15-18.07.2023 tradycyjnie pod honorowym patronatem Prezesa Polskiego Związku Tenisowego – Dariusza Łukaszewskiego i Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego  Krzysztofa Chojniaka.

Inicjatorem i pomysłodawcą, tej z roku na rok, rozwijającej się i coraz bardziej znanej imprezy w Polsce, a także nadania samej, niegdyś funkcjonującej oficjalnej nazwy tej kategorii wiekowej „krasnale” przez PZT, jest piotrkowski trener ekspert PZT, ITF, sędzia, działacz tenisowy i odkrywca wielu tenisowych talentów, którzy skutecznie walczą o największe trofea nie tylko w Polsce, ale i w Europie i na świecie - Wiesław Kozica, stąd też Kozica Cup.

Atmosfera wśród walczących o medale i tytuły najmłodszych polskich tenisistów w Piotrkowie Trybunalskim już od momentu weryfikacji była bardzo wyjątkowa. Samym głównym aktorom tej imprezy, czyli zawodnikom i zawodniczkom, jak i rodzicom, trenerom, ze względu na prestiż, ale i ogrom imprezy, udzielały się spore emocje. Niepowtarzalny klimat rywalizacji, który corocznie, jak radiacyjna mgła, już od od pierwszych rozegranych piłek, rozpościera się na piotrkowskich kortach wśród zawodników, rodziców, rodzeństwa, babć, dziadków i trenerów, utrzymywał się przez wszystkie 4 dni do samego końca imprezy.

Na doroczne święto małych tenisistów, zwane w światku tenisowym, jako nieoficjalne mistrzostwa Polski U10, przyjechało tym razem do Piotrkowa Trybunalskiego 47 dziewcząt i 53 chłopców. To w tym turnieju przed laty swe kariery rozpoczynali zwycięzcy wielu światowych turniejów WTA, ATP, ITF, uczestnicy turniejów wielkoszlemowych, olimpijczycy, reprezentanci Polski w Federation Cup i Davis Cup: Agnieszka Radwańska, Urszula Radwańska, Iga Świątek, Magdalena Fręch, Maja Chwalińska, Weronika Falkowska, Weronika Baszak, Martyna Kubka, Hubert Hurkacz, Kamil Majchrzak, Mateusz Kowalczyk, Jan Zieliński, Daniel Michalski, Kacper Żuk, Piotr Matuszewski, Maksymilian Kaśnikowski czy Aleksander Orlikowski.

Piotrkowskie mistrzostwa, jak wszem i wobec wiadomo, to wyjątkowa, a zarazem jedyna w kraju konfrontacja 10-letnich tenisistów i tenisistek o tak wielkim wymiarze i prestiżu w Polsce. W ciągu czterech dni na 8 kortach rozegrano aż 164 mecze, w tym 130 singlowych i 34 deblowe. W tym roku po raz trzeci w historii imprezy zorganizowano dla przegranych w pierwszych meczach także turniej pocieszenia.

Jak dotąd, w 20 edycjach piotrkowskich mistrzostw, zagrało łącznie już dokładnie 1820 młodych tenisistów!!! Dla porządku w kolejnych latach liczba uczestników przedstawiała się następująco: 1997 – 55, 2005 – 78, 2006 – 81, 2007 – 79, 2008 – 80, 2009 – 70, 2010 – 71,  2011 – 92, 2012 – 86, 2013 – 127(rekord!!!), 2014 – 114, 2015 – 98, 2016 – 88, 2017 – 123, 2018 – 116, 2019 – 79, 2020 – 99, 2021 – 100, 2022 – 84 i w 2023 - 100.

Mecze, pod wodzą sędziego naczelnego Wiesława Kozicy, odbywały się jak zwykle sprawnie na 8 kortach pod kontrolą dwojga sędziów sektorowych: Dominiki Opali i Miłosza Renkiela, którzy także byli uczestnikami tego turnieju w poprzednich edycjach.

Wiele spotkań mogło się podobać, a sporo z nich nawet od pierwszych rund stało na bardzo wysokim, robiącym wrażenie poziomie. Trzeba przyznać, że duża liczba tych zaledwie 10-letnich zawodników imponowała już wspaniałą techniką, taktyką i tak ważną w tym sporcie - psychiką.

Cenne medale, które na pewno długo będą zapamiętane, jako pierwsze zdobyte na arenie ogólnopolskiej  zdobyli:

DZIEWCZĘTA SINGIEL:

1.      Hanna Cyronek - Legia Tenis Sp. z o.o. Warszawa

2.      Nikola Szczechowiak – Park Tenisowy Olimpia Poznań

3.      Julia Stec - BKT Advantage Bielsko-Biała i Natalia Cytrycka ZKT Zielona Góra

Wynik finału: Hanna Cyronek - Nikola Szczechowiak 6/4,2/6,10/5

DZIEWCZĘTA DEBEL:

1.      Hanna Cyronek - Legia Tenis Sp. z o.o. Warszawa/Natalia Cytrycka ZKT Zielona Góra

2.      Julia Herma/ Julia Stec – obie  BKT Advantage Bielsko-Biała

3.      Kseniia Andriushchenko - AZS Poznań/Nikola Szczechowiak - Park Tenisowy Olimpia Poznań

i Natalia Polit AT Masters Radom/ Natalia Skrypichayko Hutnik Warszawa Tenis.

Wynik finału: 6/3,6/3

DZIEWCZĘTA TURNIEJ POCIESZENIA:

1.      Natalia Polit AT Masters Radom

2.      Zofia Derda AM Tenis Warszawa

U chłopców medale wywalczyli:

CHŁOPCY SINGIEL:

1.      Leon Miarka AMS MagicSports Sp. z o.o. Kraków

2.      Antoni Nowik UKT Wałbrzych Szczawienko

3.      Max Sylwestrzak WKT Mera Warszawa i Miłosz Woźniak NST podkarpackie

Wynik finału: Leon Miarka AMS MagicSports Sp. z o.o. Kraków - Antoni Nowik UKT Wałbrzych Szczawienko – 6/2,6/4

CHŁOPCY DEBEL:

1.      Max Sylwestrzak/Jakub Sylwestrzak - obaj WKT Mera Warszawa

2.      Mikołaj Gawlik KS Grzegórzecki Kraków/Michał Pfeiffer KT TenisWill Warszawa-Wilanów

3.      Leon Miarka AMS MagicSports Sp. z o.o. Kraków/Mateusz Uniewski TKT Toruń

i Wiktor Mroczek Krzycka Park – sekcja tenisa WKS Śląsk Wrocław/Antoni Nowik UKT Wałbrzych Szczawienko

Wynik finału: 6/2,6/3

CHŁOPCY TURNIEJ POCIESZENIA:

1.      Patryk Żurek - AT Angelique Kerber Puszczykowo

2.      Filip Ignaczak - AT Angelique Kerber Puszczykowo

 

Teraz trochę o samych mistrzach...

HANNA CYRONEK to czterokrotna już medalistka piotrkowskich mistrzostw krasnali, bowiem w ubiegłym roku, jako 9-latka wywalczyła w tej imprezie dwa brązowe medale w singlu i deblu, zamieniając je w tym sezonie na dwa upragnione złota. To ilościowo podobne osiągnięcie w tych mistrzostwach, jak obecnej liderki rankingu WTA i trzykrotnej zwyciężczyni Rolanda Garrosa Igi Świątek, która jako 9-latka i 10-latka, grając dwukrotnie w Piotrkowie Tryb. w „krasnalkach” także wywalczyła 4 medale:  złoto i srebro w singlu oraz srebro i brąz w deblu. Hania trenuje w Legii pod okiem trenera Mariusza Kozicy, który także dwukrotnie stawał na podium pierwszych mistrzostw krasnali w 1997 roku zdobywając srebro w singlu i deblu. To obecnie najwyżej sklasyfikowana „krasnalka” w skrzatkach na pozycji 42 w rankingu PZT. Z ważniejszych międzynarodowych osiągnięć tegorocznej, podwójnej mistrzyni mamy I miejsce w Champions Bowl do lat 9 w Belgradzie i II miejsce w prestiżowym Lemon Bowl do lat 10 w Rzymie.

LEON MIARKA trenuje w nowo powstałym klubie AMS MagicSports Sp. z o.o. Kraków pod okiem Radosława Oleksyka i Jakuba Węgrzyna. Obecnie, jako trzeci krasnal w Polsce, sklasyfikowany jest w rankingu PZT o kategorię wyżej w skrzatach do lat 12 na wysokim 41 miejscu. Jako 9-latek wygrał Turniej Masters w Talenciakach 2022 do lat 10. Nie stratował jeszcze poza granicami kraju, ale po piotrkowskim sukcesie chce ma w planach spróbować takiej konfrontacji we Francji i Danii. 

Mistrzostwa, jak w każdym roku, wyróżniały się perfekcyjną organizacją, co odzwierciedlały częste, miłe dla organizatora opinie Rodziców, Trenerów, a także i samych uczestników „piotrkowskich igrzysk”. Organizator i sędzia naczelny - Wiesław Kozica TUKS Kozica - znów dał wzór organizacji turnieju takiego wymiaru. Podziękowania za poziom, wspaniały klimat i sprawność organizacji ze strony Rodziców i Trenerów w czasie trwania imprezy, a także i pod jej koniec, kiedy wręczano najważniejsze trofea, były tego wspaniałym dowodem. Podczas ostatniego wręczenia pucharów i nagród sędzia naczelny Wiesław Kozica pogratulował Zawodnikom, ale podziękował także Rodzicom i Trenerom za kolejny turniej we wspaniałej atmosferze. Przez 4 dni przez piotrkowskie korty przewinęło się  ponad 400 osób!

W mega-klasyfikacji klubowej po 20 edycjach turnieju w samym czubie bez większych zmian. Wśród 126 sklasyfikowanych już klubów (w tym roku przybyło 7) na prowadzeniu z wielką przewagą nad pozostałymi „kuźnia talentów” - TUKS Kozica Piotrków Trybunalski z 43 medalami, w tym 11 złotych, 16 srebrnych i 16 brązowych, a na drugim UKS RP Sport Olsztyn - 8 medali (5 złotych, 1 srebrny i 2 brązowe), trzecie dla ST Tie-Break Warszawa z 11 medalami (4 złote, 2 srebrne i 5 brązowych), a na 17 z 63 pozycji(!), dzięki zdobyciu dwóch złotych medali przez Hanię Cyronek wskoczyła Legia Tenis Sp. z o.o. Warszawa - 5 medali (2,1,2). Spory skok zaliczył także BKT Advantage Bielsko-Biała, bo awansował z 34 na 11 miejsce z dorobkiem 12 medali (2,4,6).

Obecność najlepszych krasnali i krasnalek w końcowej fazie mistrzostw z dyplomami, pucharami i nagrodami na podium, na które w tym wyjątkowym turnieju bardzo ciężko się wdrapać, na długo pozostanie w pamięci głównych aktorów tegorocznego spektaklu. Wręczeniu na podium towarzyszył w tle niekwestionowany przebój „Whe are the champions”, jak na mistrzów przystało. Puchary, dyplomy i nagrody wręczał sędzia naczelny mistrzostw – Wiesław Kozica w towarzystwie przedstawiciela zarządu PZT – Tomasza Matuszewskiego. Turniej dofinansowano ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki. Jubileuszowy 20. Ogólnopolski Festiwal Krasnali i Krasnalek do lat 10 – Kozica Cup 2023 odbył się w ramach Narodowego Programu Upowszechniania Tenisa przy finansowym wsparciu miasta Piotrków Trybunalski oraz takich firm, jak: Kandy, Agbud, MSM Mariusz Sońta Poultry Solutions, Jantar Champion Sports Water i Sklep „U Izy”. Fundatorem nagród była, jak corocznie firma Wilson, a patronem medialnym kwartalnik „Tenis Magazyn” i TV Piotrków.

Niewątpliwie miłym zaskoczeniem dla uczestników turnieju podczas weryfikacji były, wzorem turniejów wielkoszlemowych, ręczniki dla każdego uczestnika imprezy, które, jak zapewnił organizator, już corocznie będą nieodłączną wizytówką i gadżetem Festiwalu.

Na wspaniałe, doroczne święto krasnali i krasnalek organizator TUKS Kozica Piotrków Trybunalski  zaprasza już za rok!

Szczegółowe wyniki gier pojedynczych, podwójnych i turnieju pocieszenia w drabinkach turniejowych na portalu PZT: https://portal.pzt.pl/TournamentDrawsheet.aspx?CategoryID=10&Male=&TournamentID=F5BDE333-7BE4-48B8-935B-B6665F60A6CC

jak również na stronie internetowej www.teniskozica.pl w linku po lewej stronie: „Wyniki OMK 1997-2023”.