Kategoria krasnali i krasnalek do lat 10 rozpoczęła w tym sezonie w Piotrkowie Trybunalskim rywalizację o medale Halowych Mistrzostw Województwa Łódzkiego w tenisie. Turniej zorganizowany przez TUKS Kozica odbył się na kortach pod piotrkowskim balonem w niedzielę 03.03.2024.

Wśród dziewcząt, przy 2 chętnych do walki o medale zawodniczek, rywalizacja po raz pierwszy w historii województwa łódzkiego, ograniczyła się jedynie do pojedynku finałowego, w którym Natalia Drwięga MKT Łódź pokonała 6/0,6/1 Igę Górną ST Winner Piotrków Tryb.

I choć informacja o turnieju w kalendarzu turniejowym PZT i systemie TPO zamieszczona była już pod koniec stycznia, to nie wywołała ona należytego zainteresowania wśród klubów i trenerów.  Automatycznie rodzą się więc pytania: jaki jest cel treningów tej grupy wiekowej w większości klubów naszego WZT? Co jest celem treningowym tych dzieci, bo są jednak w klubach? Czy trenerzy w ogóle zorientowani byli, że takie mistrzostwa będą się odbywać? Czy nie zabrnęliśmy w ślepy zaułek, kiedy na turnieju jest więcej pucharów niż zawodniczek? I żebyśmy mieli świadomość, ten stan nie pojawił się w bieżącym sezonie, on trwa już od ładnych kilku lat, ale niestety z tendencją nasilającą.

Jeśli nie będzie rywalizacji w turniejach w tej grupie wiekowej, to gdzie dzieci nauczą się rywalizacji. Nie pojawi się więc nagle za 2 lata w kategorii do lat 12 w naszym województwie bardzo dobrze grający skrzat lub skrzatka, a za 4 lata młodzik czy młodziczka. Powstaną, poza indywidualnymi przypadkami, nieodwracalne, potencjalne dziury w kategoriach wiekowych.

Są nawet kluby w naszym województwie, które korzystają ze środków finansowych PZT w programie NPUT. Ale dzieci z tych klubów nigdzie nie startują. Poza wymogiem startu w Talentiadzie. Poziom tejże pozostawiam jednak pod rozwagę. Na co więc wydawane są w takich przypadkach środki z PZT? I po co PZT je w ogóle przyznaje?

Wśród chłopców frekwencja też nie tryskała zadowoleniem. Zgłosiło się 5 zawodników, po czym w przeddzień odwołało się 2! Kochani! Nie liczmy na medale mistrzostw Polski za 2 czy 4 lata zawodników z łódzkiego. Jest źle, a będzie jeszcze gorzej. W tym sezonie halowym we wszystkich kategoriach wiekowych zawodnicy z woj. łódzkiego w singlach i deblach zdobyli w mistrzostwach Polski tylko i aż 3 medale!!! Przypomnienie: w sezonie 2010 było ich 52(!), w tym 11 TUKS Kozica, a w sezonie 2011 – 43, w tym TUKS Kozica – 17(!).

Wniosek z tego, że kluby nie są zainteresowane wynikiem sportowym a raczej finansowym i to jedna z podstawowych przyczyn braku frekwencji w turniejach. Choć jest ich wiele.

Za 2 tygodnie w Pabianicach 16-18.03.2024 planowane są Halowe Mistrzostwa Województwa Łodzkiego do lat 12 i 16. Pytanie jest proste: czy zbierze się w tych kategoriach choć po 8 zawodników czy zawodniczek? Bo doświadczenie z lat ubiegłych mówi nam, że nie i, że będzie z tym ciężko.

Wracając do rywalizacji chłopców, która toczyła się systemem "każdy z każdym" do 2 wygranych setów do 4 gemów, tytuł mistrza po dwóch zwycięstwach wywalczył reprezentant PKT Pabianice Ignacy Biskupski. Drugi był Nikodem Jakubik TUKS Kozica Piotrków Tryb., a trzeci Bartosz Iwon, także TUKS Kozica.

Oto kolejność zaciętych, wyrównanych spotkań i wyniki: Ignacy Biskupski – Nikodem Jakubik 4/3(10), 4/2,  Nikodem Jakubik – Bartosz Iwon 2/4,4/3(5)10/2, Ignacy Biskupski – Bartosz Iwon 4/2,4/3(3).

Brawa dla tych, którzy zdecydowali się na rywalizację w mistrzostwach! Ale czy za 2-3 lata będzie w ogóle dla kogo organizować jakąkolwiek rywalizację o medale czy puchary w naszym województwie? Czy dzieci nie będą pytać: a co to jest medal, ewentualnie puchar?

Dla TUKS Kozica był to łatwy 497 i 498 medal mistrzostw woj. łódzkiego zdobyty na konto klubu. Kiedyś wywalczenie takiego krążka było zdecydowanie trudniejsze. Postaramy się w tym sezonie dobić do 500!